Αστέρας – ΑΕΑΠ 3-2 (Vintage)

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η ομάδα vintage της ΑΕΑΠ στο γήπεδο Ζαβαριάν της Νίκαιας την Τρίτη 5/12/2023 σ’ ένα ακόμα παιχνίδι μεγάλης διάρκειας, αλλά, και ιδιαίτερων απαιτήσεων. Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι με πολλές ελλείψεις και με λύση ανάγκης στη θέση του πασαδόρου και έχασε το πρώτο σετ με 25-19. Στο 2ο σετ η ΑΕΑΠ μπήκε δυναμικά, και παρά τον τραυματισμό του πασαδόρου της στα μισά του σετ, επικράτησε δύσκολα με 23-25. Παίζοντας έξυπνα και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της αντιπάλου ομάδας, η ΑΕΑΠ κατέκτησε και το επόμενο σετ με 21-25, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για μία ακόμη ενδεχόμενη νίκη εκτός έδρας. Όμως, οι τραυματισμοί, η κούραση και η έλλειψη καθαρού μυαλού έφερε την ομάδα πίσω στο σκορ στο 4ο σετ σχεδόν με 10 πόντους διαφορά και η οποιαδήποτε προσπάθεια να ανατραπεί το σκορ ήταν πλέον πολύ δύσκολη. Έτσι, η ομάδα του ΑΣΤΕΡΑ κατέκτησε το 4ο σετ με 25-17, πηγαίνοντας το παιχνίδι στο ται-μπρεικ. Εκεί, η ομάδα πάλεψε μόνο στην αρχή του σετ, αλλά στη συνέχεια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-7. Μία τελευταία προσπάθεια να γυρίσει το σετ απέβη άκαρπη, αφού η ομάδα μας δεν είχε τις δυνάμεις, ούτε τις εφεδρείες να ανταποκριθεί στο απαιτητικό εκείνο σημείο, κι έτσι λύγισε με τελικό σκορ 15-12 και σετ 3-2.
Παρόλ’ αυτά και εφόσον η ΑΕΑΠ κερδίσει τον επόμενο αγώνα δεν χάνει την πρωτιά στον Όμιλό της και συνεχίζει δυναμικά στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΑ.